Starosta: „Stwórzmy modę na Skrwę i Ziemię Płocką”! [SPŁYW KAJAKOWY]

Malowniczo wijąca się rzeka, mnóstwo zieleni, cisza, spokój, relaks… Uczestnicy spływu kajakowego rzeką Skrwą, który odbył się 22 czerwca, z pewnością jeszcze przez długi czas będą mieli co wspominać. Inni mogą już pójść w ich ślady.

Starostwo Powiatowe w Płocku zaprosiło mieszkańców na spływ z okazji wytyczenia szlaku turystycznego w Dolinie Skrwy na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jedno z zadań dofinansowanego z funduszy unijnych projektu „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie Powiatu Płockiego”.

Projekt ten, od 2016 r., realizuje Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku w partnerstwie z Nadleśnictwami Płock i Łąck. Składają się na niego działania obejmujące zarówno kwestie turystyki i ekologii, jak i edukacji. W sumie jest to 16 zadań, m.in.:

  • utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Łąckim Dużym,
  • organizacja blisko70 kmnowych tras turystycznych wzdłuż brzegów Wisły,
  • założenie miniogrodów botanicznych przy placówkach oświatowych w Wyszogrodzie, Gąbinie i Płocku,zaprojektowanie i założenie Lasu Dendrologicznego na terenie Nadleśnictwa Łąck,
  • modernizacja szlaków turystyczno-rekreacyjnych Nadleśnictwa Płock,
  • utworzenie portalu edukacji ekologicznej,
  • wytyczenie szlaku turystycznego w Dolinie Skrwy na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.

Prace przewidziane na lata 2016 – 2019 realizowane są etapami. Wartość projektu opiewa na prawie 3,2 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi ponad 2,5 mln zł.

Wśród zadań już zrealizowanych są utworzenie portalu ekologicznego wraz z aplikacją mobilną (portal dostępny jest na stronie internetowej ekoinicjatywa-powiatplock.pl, natomiast aplikację można pobrać za pomocą „Sklepu Play”, wpisując „ekoinicjatywa powiat płocki”) oraz właśnie szlak turystyczny w Dolinie Skrwy. W ramach zadania wyposażono szlak w drobną infrastrukturę turystyczną, taką jak stoły, ławy i pojemniki na śmieci, pojawiły się tablice informacyjne i edukacyjne, zostały m.in. wybudowane poręcze i stopnie przy zejściach do wody.

Wytyczenie obejmowało inwentaryzację geodezyjną szlaku turystycznego oraz naniesienie go na mapę turystyczną Powiatu Płockiego. Informacja o szlaku pojawi się w aplikacji mobilnej na tablety i smartfony.

Szlak w Dolinie Skrwy ma ok.25 kmdługości. Jest to szlak pieszo – kajakowy, który zaczyna się w miejscowości Parzeń, a kończy na wysokości Murzynowa. Spływ można rozpocząć w Radotkach lub w Cierszewie – w obu tych miejscowościach jest znakomita infrastruktura dla turystów, można odpocząć, coś zjeść i popodziwiać przyrodę. Zresztą trasa całego szlaku eksponuje walory przyrodnicze Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego oraz Doliny Skrwy.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek, podczas poprzedzającej spływ konferencji prasowej, mówił dziennikarzom, że w sumie – dzięki projektowi poświęconemu bioróżnorodności – na terenie Powiatu Płockiego przybędzie ok.150 km tras turystycznych, m.in. wzdłuż brzegów Wisły. Relaks ułatwią i uprzyjemnią tam ławostoły, tablice edukacyjno-informacyjne, punkty monitoringu przyrodniczego (obserwacja ptaków poprzez zamontowane na stałe lunety), rowery elektryczne, Drzewa OZE, czyli energetyczne drzewa, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Drzewa OZE zostaną zamontowane na terenie gmin Wyszogród i Nowy Duninów, niebawem taka konstrukcja pojawi się także przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Płocku.

– Chcieliśmy pokazać, że nie tylko na Mazurach można ciekawie i aktywnie spędzić czas. My też mamy takie wspaniałe miejsce, o którym wciąż wie bardzo mało osób – mówił Starosta Mariusz Bieniek, podkreślając walory regionu, zwanego Mazowiecką Szwajcarią.

W konferencji i inauguracji nowo wytyczonego szlaku turystycznego wzięli udział mieszkańcy Powiatu Płockiego, Radni Powiatu: Bogusław Jankowski, Marcin Piotrowski, Paweł Tokarski, Tomasz Duda, Wójt Gminy Brudzeń Duży Andrzej Dwojnych, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek, Sekretarz Powiatu Michał Twardy, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dorota Zakrzewska oraz inni pracownicy Starostwa Powiatowego w Płocku, Ludwik Ryncarz z Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.

Byli także partnerzy przedsięwzięcia:

  • Mieszko Ogończyk-Mąkowski – Firma QUALITAS Sp. z o.o.
  • Tobiasz Jeziorowski – Firma Usługowo Handlowa Izabela Jeziorowska, Ośrodek Rekreacyjno Szkoleniowy w Cierszewie,
  • Artur Gałach.

Nieobecny był przedstawiciel PUH Lidia Caban, które również jest partnerem tego zadania.

Konferencja i początek spływu odbyły się w Radotkach – „Osada Młynarza”, skąd kilkadziesiąt osób popłynęło kajakami do Cierszewa (ok. 7 km, blisko 2 godz. w kajakach). Po przypłynięciu do celu, na uczestników spływu czekał poczęstunek i bardzo mile spędzony czas na terenie ośrodka w Cierszewie.